REGULAMIN

Załącznik Nr 1  
do Zarządzenia Nr 143/2021 
z dnia 13.09.2021 r.. 
Rektora SUM  

Regulamin Programu Edukacyjnego pn. „Tutor w SUM” 

§ 1 

  1. Program Edukacyjny pn. „Tutor w SUM” jest projektem o charakterze dydaktycznym. 
  2. Zajęcia w ramach Programu Edukacyjnego pn. „Tutor w SUM” prowadzone są na terenie Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  w Katowicach (SUM).  
  3. Wprowadzenie Programu Edukacyjnego pn. „Tutor w SUM” ma na celu rozwinięcie zainteresowań  naukowych uczniów szkół średnich, poprzez indywidualne wsparcie nauczyciela akademickiego  SUM  –  „Tutora”, przy planowaniu  i prowadzeniu badań naukowych.  
  4. Udział w Programie  Tutor w SUM wzmacnia autonomię Ucznia i przejmowanie odpowiedzialności za własną naukę i jej wyniki oraz rozwija zainteresowania i pozwala na poszerzenie wiedzy w ramach nauk ścisłych oraz poznanie nowoczesnych technik 
    badawczych. 

§ 2

  1. Udział w Programie „Tutor SUM” jest nieodpłatny.  
  2. Udział w Programie „Tutor SUM” uczestników małoletnich wymaga zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego. 
  3. „Tutor SUM” trwa jeden rok akademicki i może zostać przedłużony do czasu ukończenia szkoły średniej przez Uczestnika.  
  4. Uczestnik Programu „Tutor SUM” musi posiadać aktualne ubezpieczenie NNW. 
  5. Zajęcia realizowane są indywidualnie w układzie: Tutor-Uczestnik. Uniwersytet zobowiązuje się do przeprowadzenia 30 godzin zajęć z każdym Uczestnikiem  z zastrzeżeniem, iż część zajęć praktycznych może być realizowana w ramach pracy koła naukowego Studenckiego Towarzystwa Naukowego.  
  6. Uczestnik ma możliwość uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych realizowanych w jednostce organizacyjnej, w której realizowany jest program Tutor w SUM – za zgodą Dziekana.  
  7. Uczestnik zobowiązany jest do  uczestnictwa w prowadzonych w ramach programu badaniach, w terminach uzgodnionych z Tutorem. 
  8. Prawo do dysponowania i publikowania wyników pracy powstałej w wyniku udziału Uczestnika w Programie „Tutor SUM” przysługuje Uczestnikowi, pod warunkiem uzyskania zgody Tutora.  
  9. Uniwersytet zapewnia opiekę Uczestnikowi w czasie zajęć.  
  10. Uniwersytet nie ponosi odpowiedzialności za Uczestnika przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.  
  11. Uczestnik nie przestrzegający przepisów porządkowych obowiązujących w SUM może zostać skreślony z udziału w Programie, z powiadomieniem przedstawiciela ustawowego 
    lub opiekuna prawnego.  
  12. Każdy Uczestnik Programu „Tutor SUM” otrzymuje Certyfikat Uczestnictwa w Programie.  
      

§ 3 

  1. Terminy rekrutacji do „Tutor w SUM” podaje do publicznej wiadomości Dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu.  
  2. Dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu powołuje Komisję Rekrutacyjną.  
  3. Do postępowania rekrutacyjnego dopuszczeni są  uczniowie szkół średnich, którzy ukończyli klasy I,II albo III.  
  4. W każdym roku akademickim w ramach Programu „Tutor w SUM” prowadzony będzie nabór dla maksymalnie 4 uczniów.  
  5. Rekrutacja odbywa się w dwóch etapach:
    1. Etap 1 – obejmuje dokonanie przez kandydata zgłoszenia poprzez formularz online.
    2. Etap 2 – obejmuje przeprowadzenie przez Komisję Rekrutacyjną z zakwalifikowanym do drugiego etapu kandydatem rozmowy kwalifikacyjnej.  
  6. W Etapie 1 kandydaci zobowiązani są do dokonania zgłoszenia poprzez przesłanie drogą elektroniczną wypełnionego formularza zamieszczonego na stronie tutor.sum.edu.pl., do którego należy dołączyć opinię o kandydacie wystawioną przez dwóch nauczycieli (w tym jednego nauczyciela biologii lub chemii) z ostatniego roku szkolnego oraz listu motywacyjnego.  
  7. W Etapie 1 ocena zgłoszeń będzie dokonywana według następujących kryteriów:  
    1. punktacji za oceny z przedmiotów biologia, chemia, matematyka: 
      Ocena celująca – 6 pkt.  
      Ocena bardzo dobra – 5 pkt.  
      Ocena dobra – 4 pkt.  
      Ocena dostateczna – 3 pkt.
    2. punktacji za opinie nauczyciela – każda oceniana w skali od 1 do 5 pkt.
    3. punktacji za list motywacyjny – oceniana w skali od 1 do 5 pkt.
    4. laureatom i finalistom biologiczno-chemicznych Olimpiad stopnia Centralnego oraz Międzynarodowych - przysługuje dodatkowo odpowiednio: 10 lub 5 pkt.
  8. Na podstawie ocenionych zgłoszeń, o których mowa w ust. 5 pkt  1)  zgodnie z ust.  7 zostanie sporządzona lista rankingowa. Do drugiego etapu zostaną zakwalifikowane osoby, które uzyskały powyżej 27 pkt w Etapie 1.  
  9. Warunkiem dopuszczenia do udziału w Etapie 2 jest dostarczenie do Dziekanatu Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu (ul. Jedności 8, 41-200 Sosnowiec) wydrukowanego i podpisanego przez  przedstawiciela ustawowego  lub opiekuna prawnego formularza zgłoszeniowego, oryginałów dokumentów załączonych do przesłanego w drodze elektronicznej rekrutacji formularza zgłoszeniowego  –  w terminie wskazanym przez Komisję Rekrutacyjną.  
  10. Lista osób zakwalifikowanych do  udziału w Programie Tutor zostanie opublikowana na stronie internetowej tutor.sum.edu.pl.
  11. Wzór formularza stanowi Załącznik Nr 1 do Regulaminu.  

 
Rektor 
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach 
prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański